روستای کنزق سرعین
۱۰/۰۸/۱۳۹۷
دانشگاه‌های سرعین
۰۲/۱۸/۱۳۹۸

عسل و سرشیر؛ سوغات سرعین

سرشیر و عسل سوغات سرعین

کوهپایه های اطراف سبلان به دلیل تنوع گیاهی و ویژگی های طبیعی استعداد فوق العاده ای برای تولید عسل دارد. عسل برای درمان بیماری های قلبی، گوارش، روده، اعصاب، کندی حافظه، کبد و…مفید می باشد. بهترین نوع عسل در دامنه های پوشیده از گل های سنبل و ریحانه و پونه دامنه سبلان تولید می گردد.

منطقه سبلان به دلیل کوهستانی بودن و اقلیم معتدل مناسبترین محل برای دامداری و همچنین تولیدات دامی می باشد که بهترین نمونه آن سرشیر مخصوص سرعین می باشد که همراه با عسل سبلان به عنوان سوغاتی مخصوص سرعین مشهور می باشد.
سرشیر یکی از خوشمزه ترین مواد لبنی است که مشتریان بسیار زیادی به خصوص مسافران و میهمانان شهر توریستی سرعین را به خود جذب می کند.
سرشیر، چربی های شیر است که در اثر جوشیدن شیر و سبک شدن و باز شدن ملکول های آن بر سطح شیر می آید. برای تهیه سرشیر بیشتر از شیر گاومیش که بسیار پرچربی و غلیظ می باشد استفاده می شود. در فصل تابستان به علت زیاد بودن درخواست سرشیر از جانب مسافران انواع مختلف سرشیر از مناطق مختلف حتی استان های مجاور به این شهر آورده می شود.


اما سرشیر خود منطقه علاوه بر داشتن طعم و مزه عالی، ظاهر بسیار زیبایی نیز دارد. که این خود بزرگترین عامل محبوبیت این سرشیر می باشد. به خاطر طریقه برش و جمع آوری آن که تقریبا خیلی شبیه به شیرینی خامه ای رولت می ماند. یعنی شما لایه های رویین سر شیر را که موقع جمع آوری سرشیر تاب داده شده است را به راحتی در درون حلقه های رولتی آن می توانید ببینید. ما بین این لایه ها خامه ای بسیار سفیدی به ضخامت حداکثر یک سانتی متر دیده می شود و وقتی آنرا با چاقو برش بدهید لایه ها و خامه ها به راحتی قابل تشخیص می باشد.


عسل و سرشیر (بال قیماق) معروف ترین محصول و سوغاتی مناطق اطراف سبلان و به خصوص شهر سرعین است که مسافران وگردشگران زیادی را شیفته خود کرده است.

برای اطلاع از جاذبه های گردشگری و هتل و تورهای سرعین کلیک کنید.

تلفن های رزرو
تماس: ۰۲۱۶۶۸۹۰۶۷۳
تلگرام: ۰۹۱۰۸۶۵۱۷۴۴

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *