برگزاری تور اینفوی منطقه سبلان
12/09/2018
عسل و سرشیر؛ سوغات سرعین
12/31/2018

روستای کنزق سرعین

روستای تاریخی کنزق

روستای کنزق در سه کیلومتری شهر سرعین واقع شده ‌است. این روستا از شمال به اراضی اردی‌موسی، از جنوب به روستای تاریخی کلخوران، از شرق به روستای آق‌قلعه و از غرب به شهر توریستی سرعین محدود شده‌است. ارتفاع این روستا از سطح دریا ۱۵۵۰ متر است.


این روستا دارای غارهای تاریخی مربوط به دوره اشکانیان است که در فهرست آثار ملی ایران نیز به ثبت رسیده‌است. بقعه امامزاده سید صادق در کوه‌های شرقی مشرف به روستای کَنزَق، در پنج کیلومتری شرقی شهر سرعین واقع شده‌است.
در روستای کنزق دره‌های متعددی وجود دارد که نام معروف‌ترین آنها ساری دره (دره زرد) است. این دره دارای تعدادی چشمه طبیعی بوده و با درختان گلابی، گیاه گیلیدیک و آب روانی که از میان دره می‌گذرد، امروزه تفرجگاه خیلی از مسافران این منطقه شده‌است.
در بالا دست این دره تپه‌ای به نام (حسین تپه سی) وجود دارد که در آن غارهای متعددی است که این غارها مانند شهری در زیر کوه قرار گرفته‌اند.
نهرها و چشمه‌های زیبایی مثل سرخان بولاغی، تورش سویی، مردان بولاغی در این منطقه و حوالی روستای کنزق جاری می‌باشند که زیبایی و طراوت خاصی را به این منطقه بخشیده است.
روستای کنزق یا «گنزق» در دامنه کوه سبلان و در کنار دره‌ای زیبا واقع شده‌ است. بیدزارهای حاشیه دره، یونجه‌زارهای سرسبز و نیز هوای بسیار تمیز و پاک از مهم‌ترین جاذبه‌های طبیعی روستا به حساب می‌آیند.
خانه‌های صخره‌ای که در سراسیبی تپه‌ای به صورت خانه‌های زیرزمینی و با اشکال مختلف حفاری شده‌اند. جنس این خانه‌ها از سنگ‌های رسوبی و ماسه فشرده‌ است. برخی از منابع، قدمت این خانه‌ها را هزاره اول قبل از میلاد نسبت می‌دهند.


آرامگاه امام‌زاده سید صادق، که از نظر مردم روستای کنزق از نوادگان امام جعفر صادق (ع) می‌باشد، زیارتگاه روستاییان است. این آرامگاه که روبه‌روی روستای قدیمی کنزق قرار دارد، در اثر زلزله سال ۱۳۷۵ کاملاً تخریب گردید و سپس نوسازی شد. در گذشته بنای این آرامگاه با آجرهای قرمز پخته شده و طرح هشت ضلعی ساخته شده بود. در میان مردم روستا برگزاری مراسم محلی، مذهبی و آیین‌های ملی با استقبال ویژه‌ای همراه است.
علاوه بر جاذبه های طبیعی و تاریخی، این روستا دارای فرهنگ غنی در زمینه غذا وصنایع دستی می باشد. از انواع غذاهای محلی روستای کنزق می‌توان به «آش دوغ»، «خشیل»، «سوغان سو»، «بزباش»، «شوربا»، «سوتلی پلو»، «قیقناغ»، انواع کباب و نان لواش محلی اشاره کرد.
همچنین مهم‌ترین سوغات روستای «گنزق» عبارت است از: انواع صنایع دستی ماند گلیم‌های زیبا و منقش، جاجیم، فرش و همچنین انواع تولیدات دامی، لبنی و عسل.

 

برای رزرو تور و هتل های منطقه سرعین با شماره های زیر تماس بگیرید
تماس: ۰۲۱۶۶۸۹۰۶۸۹
تلگرام: ۰۹۱۰۸۶۵۱۷۴۴

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *